Hermes w Brukseli

Projekt studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej pracujących w Kole Naukowym Orthos został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych Targach Innowacyjności i Wynalazczości Brussels Innova, które odbyły się w dniach 17-19 listopada 2016 r. w Brukseli.

zloto

Targi te stanowią czołową, międzynarodową imprezę wystawienniczą w dziedzinie wynalazczości poświęconą transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.

Hermes (Hybrydowy Elektryczno-Ręczno-Mechaniczny Eksperyment Studencki) jest konstrukcją, którą zbudowano z myślą o osobach niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest nowoczesną i lekką przystawką do wózka inwalidzkiego, wyposażoną w napęd hybrydowy (elektryczny i ręczny). Zastosowany silnik jest w pełni programowalny przez złącze USB i pozwala na odzyskiwanie energii w czasie hamowania. Natomiast bezpieczeństwo w ruchu zapewniają dwa hamulce (elektryczny wbudowany w silnik oraz hydrauliczny, tarczowy).

Hermesa skonstruował zespół w składzie: Mateusz Darmofał, Krzysztof Danowski, Paweł Carewicz, Gustaw Antypiuk oraz Hubert Gudalewski. Wszyscy pracują w Studenckim Kole Naukowym Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Opiekę merytoryczną nad projektem i kołem sprawuje dr hab. inż. Jarosław Sidun, prof. nzw. w PB.

hermes

Zespół HERMES w tym roku brał udział w Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach, gdzie doceniono projekt studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Hybrydowy Elektryczno-Ręczno-Mechaniczny Eksperyment Studencki nagrodzono złotym medalem Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG oraz złotym medalem INOVA-BUDI UZOR 2016 CHORWACJA. Studenci zdobyli również I miejsce za najlepszy plakat podczas Konferencji im. Prof. Dagmary Tejszerskiej „Majówka Młodych Biomechaników” w Ustroniu, organizowanej przez Politechnikę Śląską.

Udział zespołu HERMES w targach możliwy był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów Politechniki Białostockiej oraz sponsorowi firmie YLIA Sp. z O.O. Production Plant.