Wyróżnienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla projektu HERMES

Przystawka do napędu wózka osoby niepełnosprawnej HERMES po raz kolejny została doceniona, tym razem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Do tej pory Projekt HERMES był doceniany już wielokrotnie podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji INTARG w Katowicach. W roku 2016 zdobył złoty medal Targów INTARG, złoty medal INOVA-BUDI UZOR 2016 CHORWACJA oraz złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2016. W roku 2018 otrzymał tytuł Ambasadora Polskiej Wynalazczości za sukcesy uzyskane na międzynarodowych targach wynalazczości rozwiązania HERMES-przystawka do napędu wózka osoby niepełnosprawnej. Certyfikat IFIA (International Federation of Inventors Associations) oraz WIIPa (World Invention Intellectualy Property Associations) z rąk prezesa WIIPA Hsieh Hasing-Ming odebrał opiekun projektu HERMES dr hab. inż. Jarosław Sidun, prof. nzw.

W  2017 Hermes podczas czwartej edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku znalazł się w finałowej dziesiątce spośród 44 zgłoszonych  start-upów wyróżnionych projektów w ramach konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej 2017.
Projekt zwyciężył również w kategorii Technika w konkursie Technotalent 2017 organizowanym przez Fundację Technotalnty i Białostocki Park Naukowo Technologiczny.

Hermes jest konstrukcją, którą zbudowano z myślą o osobach niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest nowoczesną i lekką przystawką do wózka inwalidzkiego, wyposażoną w napęd elektryczny i ręczny. Skonstruował go zespół w składzie: dr hab. inż. Jarosław Sidun, prof. nzw., mgr inż. Mateusz Darmofał (kierownik, odpowiedzialny za modele 3D i dokumentację techniczną), inż. Krzysztof Danowski (modele 3D i dokumentacja techniczna), inż. Paweł Carewicz, mgr inż. Gustaw Antypiuk (wykonanie prototypu) oraz  inż. Hubert Gudalewski (zaopatrzenie). Projekt został zrealizowany w Studenckim Kole Naukowym Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Opiekę nad kołem sprawuje dr hab. inż. Jarosław Sidun, prof. nzw. .